Neveril by som, že tento starý trik funguje, ale mám odskúšané: Keď rajčiny nebudú chcieť dozrievať, spravte rastline „menší šok“ a dozrejú do poslednej!

Toto si zapamätajte a odložte aj na neskôr: Takto prinútite rajčiny dozrieť na rastline!

Dávam to sem už teraz, lebo viem, že každý rok sa nájde niekto, kto má s rajčinami tento problém. Keď budete mať koncom leta posledné plody a tie nie a nie dozrieť, poradím tip, ktorý som dostal od kolegu – vraj je to veľmi stará metóda. Vyskúšal som minulý rok a funguje. Rajčiny nemusíme oberať a nechať dozrievať na okne ani v kartónoch či papierových vreckách!

Chce to mierny „šok“

Urobte to vtedy, keď slnka bude menej a posledná úroda nie a nie dozrieť. Ja som mal vďaka tomu ešte tri košíky krásne dozretých rajčín a susedom už nedozreli, preto to pripisujem tejto metóde.

Vezmeme dlhý nôž alebo ostrý rýľ. Okolo stonky vo vzdialenosti 5-10 cm urobíme kruh hlboký asi 20 centimetrov. Týmto zákrokom narušíte korene rajčiny, ktoré sú u rajčín veľmi dlhé a siahajú pomerne hlboko. Tento „šok“ rastlinu vyprovokuje k urýchleniu zrenia – je to akýsi pud sebazáchovy a všetka energia, ktorú rastlina má pôjde na zretie plodov. Ak sa obávate, čo sa stane, vyskúšajte najskôr na jednej rastline a sami si môžete porovnať. Mne to fungovalo skvele!

Jozef Kováčik

Dnes najobľúbenejšie