Ak chcete o rok kilá úrody, túto radu vyvážite zlatom: Stihnite do zimy pripraviť túto zmes a vaše stromy budú rodiť ako divé!

Moja žena týmto zázrakom hnojí orchidei a má ich nádherné, žiadna pleseň, ani škodcovia nehrozia.

Tento tip som dostal od záhradkára od nás z dediny, pretože som nechcel používať všelijaké chémie a potreboval som účinne ochrániť stromy. Odkedy mi dal túto radu, nemám problém s prezimujúcimi škodcami, chorobami a ani s mrazom. Navyše, stromy sú obsypané plodmi omnoho viac, ako po iné roky. Vraj ide o pomerne starú metódu, ale ja som ju spoznal len pred pár rokmi. Moja žena týmto zázrakom hnojí orchidey a má ich nádherné, žiadna pleseň, ani škodcovia nehrozia, aj staršie rastlinky kvitnú nádherne.

Všetko kúzlo spočíva v modrej skalici, tá pôsobí proti škodcom, plesniam, infekciám a ochráni stromy aj pred výkyvmi počasia. Podľa toho, čo som prečítal má táto kúra vplyv aj na kvalitu plodov a používa sa najmä v bio-záhradkárstveaj vo vinárstve.

Jesenný ochranný postrek ovocných stromov

Ja ho robím v novembri, kedy stromy zhodia všetky listy. Potrebujeme 500 g modrej skalice v 25 l vody. V Inej nádobe si v ďalších 25 l vody rozpustíme 0,37 kg vápenatého hydrátu alebo 0,7 kg kryštalickej sódy (prípadne môžete použiť hasené vápno v rovnakom množstve ako sódu).

Keď tekutiny vychladnú vždy postupujeme tak, že roztok modrej skalice lejeme do vápenatého roztoku, nie naopak. Keď roztok pripravíme, je nutné použiť ho do 1 dňa, inak stráca účinnosť. Mne pomohol aj proti kučeravitosti broskýň. Striekame na stromy rozstrekovačom tak, aby sme neprišli do kontaktu s tekutinou, zvlášť ak používate hasené vápno. Na budúcu sezónu sa môžete tešiť na bohatú úrodu.

Žena ho používa aj na hnojenie orchideí a na ich ošetrenie proti plesniam a škodcom (napríklad, keď ich prinesie z obchodu). Funguje aj to proti plesniam a škodcom pri iných izbovkách. Používa sa to na dospelé rastlinky (pri orchideách treba, aby mali 3-5 stoniek). 1 lyžičku modrej skalice rozpustíme v 1,5 litri teplej vody. Necháme vychladnúť a môžeme zalievať. Žena hovorí, že to dokáže naliať silu aj starším rastlinkám, aby mohli opäť krásne kvitnúť.

A nemusíte sa báť ani o vašu peňaženku, kilo stojí asi 4 eurá. Na začiatok môžete skúsiť aj menšie množstvo. Modrá skalica sa používa aj na ošetrenie pôdy pred jarnou výsadbou a čítal som, že má vplyv aj na kvalitu úrody. Tiež je výborná na ošetrenie dreva proti plesni.

Anton D.

Dnes najobľúbenejšie